Електронна ідентифікація
опубліковано 26 жовтня 2018 року о 11:29


Отримання сучасних електронних послуг не можливе без інструментів електронної ідентифікації. Державне агентство з питань електронного урядування України сприяє впровадженню, розповсюдженню та популяризації електронного підпису та технологій MobileID та BankID.

Уже розроблені вимоги до засобів електронної ідентифікації, рівнів довіри до засобів електронної ідентифікації для їх використання у сфері електронного урядування. Окрім того, Державне агентство з питань електронного урядування України створює загальнодержавну систему електронної ідентифікації України.


Проекти


Інструменти електронної ідентифікації 

  • Електронний підпис

Електронний підпис (ЕП) дає змогу підтвердити цілісність електронного документу та ідентифікувати підписувача. Це аналог власноручного підпису.

ЕП і електронний документ є надзвичайно зручними, ефективними і надійними засобами роботи із задокументованою інформацією в електронному вигляді.

 ЕП забезпечує достовірність і цілісність інформації, викладеної в документі, а сам електронний документ гарантує, що підписант має право на підписання документа і згоден з тим, що він підписує. Паперовий носій не забезпечує таких зручних інструментів. Безумовно, можна, приміром, перевірити звичайний підпис, провівши графологічну експертизу, однак для цього будуть потрібні час, зусилля і ресурси, тоді як при роботі з електронним підписом ці процедури здійснюються онлайн.

Звісно, ЕП не забезпечує тієї гнучкості при обробленні інформації, яку дає папір, але при цьому дає зручні механізми роботи і контролю, практично виключає можливість підробки і проведення операцій заднім числом. А сьогодні, з урахуванням рівня розвитку технологій, уже можна доволі легко визначитися з методами і прийомами роботи з інформацією, забезпеченням безпеки інформації, можливостями і гарантіями, які нам потрібні.

  • MobileID

MobileID – послуга електронної ідентифікації та кваліфікованого електронного підпису, за допомогою якої можна авторизуватися на електронних ресурсах та створювати електронні документи. При цьому електронний підпис записується безпосередньо на SIM-карту.

Послуга MobileID наразі доступна клієнтам двох операторів мобільного зв’язку.

Сьогодні абоненти Київстар та Vodafone можуть активувати цю послугу тільки в деяких обласних центрах, але користуватися нею – на всій території покриття.

Оператор Lifecell анонсує запуск послуги MobileID у першому кварталі 2019 року для корпоративних клієнтів, і у другому кварталі – для індивідуальних.

 Від початку 2019 року всі електронні адміністративні послуги та сервіси створюють із можливістю електронної ідентифікації за допомогою технології MobileID. Окрім того, згодом до всіх уже наявних е-послуг теж буде додана така опція.

  • BankID

BankID – це спосіб електронної автентифікації громадян за допомогою їхніх даних у банку, де вони обслуговуються. Цей сервіс дозволяє онлайн, без необхідності особистого візиту, підтвердити особистість людини. При цьому використовуються дані людини, що зберігаються в банку, де вона обслуговується, – ПІБ, паспорт, ІНН, адреса, електронна пошта та інші.

 BankID має нижчий рівень довіри, ніж електронний підпис та MobileID, та може застосовуватися не для всіх електронних послуг – лише найменш ризикових.

  • ID-картка

Біометричний паспорт громадянина України у формі ID-картки.