Україна має усі передумови для цифрового розвитку
опубліковано 20 грудня 2018 року о 09:19

18 грудня у Києві відбувся форум «Україна на Єдиному цифровому ринку Європейського Союзу». Представники Євросоюзу, українських державних і громадських структур та бізнесу обговорювали роль України у глобалізованому світі, наслідки цифрових трансформацій та перспективи електронного урядування в Україні

Організатори форуму, Державне агентство з питань електронного урядування України та Координатор проектів ОБСЄ в Україні, обрали найактуальнішу тематику та слушний час для проведення заходу.

Адже протягом останніх тижнів грудня і з боку українського Уряду, і з боку Європейського Союзу наголошується, що цифровізація, реформа держуправління, зокрема – електронне урядування, – є пріоритетними напрямками розвитку України наступного року. І саме на цих параметрах акцентується увага в євроінтеграційному процесі нашої країни.

Форум «Україна на Єдиному цифровому ринку Європейського Союзу» зібрав очільників європейських структур в Україні, послів європейських країн а також представників українських державних органів, які опікуються розвитком цифрового ринку.

У своїх промовах голова Групи підтримки України при Європейській комісії Пітер Вагнер та старший співробітник проектів Координатора проектів ОБСЄ в Україні Джеффрі Ерліх відзначили, що Україна має всі передумови для цифрового розвитку. І саме активне впровадження цифрових технологій та електронного урядування дозволять нашій країні конкурувати на світовому ринку. Також європейські очільники зазначили, що діалог у цій сфері між Україною та Євросоюзом уже налагоджений, і використовуються найкращі практики. Зокрема, згадувалась система «Трембіта», яка невдовзі буде запущена в експлуатацію в Україні.

Ще одним кроком у цьому діалозі є долучення України до ISA²Programme – програми Європейської комісії, яка підтримує розроблення цифрових рішень, що дозволяють державним інституціям надавати підприємствам та громадянам Європи якісні електронні послуги через використання єдиних принципів, стандартів та сумісних систем (інтероперабельність).

Голова Державного агентства з питань електронного урядування України Олександр Риженко, виступаючи на форумі, зазначив: «Відповідність національних інструментів електронного урядування європейським стандартам є обов’язковою умовою для майбутнього вступу нашої країни до Євросоюзу. Відповідна взаємодія спрощує обмін між національними електронними реєстрами, що прибирає зайві бар’єри для ведення бізнесу між Україною і країнами Європи».

Важливо, що Європа теж зацікавлена в інтеграції України в єдиний цифровий простір. Говорячи про гармонізацію цифрових ринків у Східному партнерстві, Вілма Місіуконене, фахівець ЄС з IT-промисловості та цифрової політики, зазначила, що ЄС відстає в цифровому розвитку від США, Кореї та Японії. І саме долучення українських користувачів, електронних послуг та сервісів до європейської інтероперабельності допоможе ЄС вийти на лідерську позицію. Також Європа прагне, щоб 100 тис. українських ІТ-фахівців спрямували свою працю саме на її ринки, і це також сприятиме зростанню європейської цифрової економіки.

Під час форуму «Україна на Єдиному цифровому ринку Європейського Союзу» також було презентовано проект Стратегії інтеграції України до Єдиного цифрового ринку ЄС та план заходів з її реалізації (Дорожня карта).

Документ презентувала Ольга Стефанішина, генеральний директор Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції. Ця установа розробила Дорожню карту на виконання Угоди про асоціацію України з ЄС. Документ передбачає розвиток електронних комунікаційних мереж та послуг, зниження тарифів на роумінг, транскордонне надання послуг, захист персональних даних тощо.

Відомо, що невдовзі представники Євросоюзу приєднаються до роботи над цим документом, і таким чином Дорожня карта стане двосторонньою. Вже у січні технічна місія ЄС прибуде до України і протягом місяця оцінюватиме стан інфраструктури, реєстрів, послуг тощо. Місія працюватиме як із державою, так і з бізнесом. Очікується, що вже у березні ця праця буде підсумована спільнім документом із конкретним планом дій.

Багато уваги на форумі було приділено питанням електронного документообігу та електронній ідентифікації. Представники Європи високо оцінили Закон «Про електронні довірчі послуги», який нещодавно набув чинності. Зокрема, зазначалось, що масовому користуванню електронними послугами сприятиме широке застосування технології MobileID, яка виходить в легітимне поле завдяки цьому Закону.

 Також європейські гості, українські чиновники та бізнесмени зійшлися у думці, що Україні варто поступово відмовлятися від паперового документообігу в державних установах, адже є всі передумови для користування електронним документообігом. І таким чином держава дасть добрий приклад для бізнесу.


Переглянути презентації учасників форуму можна тут:

Anwar_Aridi_Ukraine’s_Innovation_Potentials:_Technology_Upgrading_and_Economic_Transformation (.pdf, 2 291 КБ)

Vilma_Misiukoniene_Ukraine in EU DSM (.pdf, 1 438 КБ)

Інтеграція_України_до_єдиного_цифрового_ринку_ЄС (.pdf, 310 КБ)